Większość współczesnych nam ludzi jest przekonana, że używanie, a tym bardziej posiadanie broni palnej jest czymś całkowicie niedostępnym dla osób niezwiązanych z armią lub służbami mundurowymi. Jest to pogląd daleki od prawdy. W rzeczywistości absolutna większość dorosłych obywateli ma obecnie możliwość korzystania, a przy wykazaniu odpowiedniego zaangażowania również posiadania współczesnej broni i amunicji. Rodzaje aktywności związanej z używaniem broni są obecnie bardzo liczne, podobnie jak liczne są powody dla których organy administracji publicznej przyznają pozwolenie na broń lub dopuszczenie do jej posiadania. W tym miejscu skupimy się jedynie na kwestii rozpoczęcia przygody ze strzelectwem, uprawianym w ramach sportów strzeleckich.
NA POCZĄTEK WIZYTA NA STRZELNICY
Zasadniczo, w tzw. "dni klubowe" strzelnica jest miejscem w którym trenują i spotykają się członkowie klubu, nie mniej jesteśmy również instytucją propagującą sporty strzeleckie, dlatego w godzinach pracy klubu w zasadzie każdy może do nas przyjść z dokumentem tożsamości i skorzystać ze strzelnicy pod okiem instruktora lub prowadzącego strzelanie. Przed wizytą warto upewnić się telefonicznie lub na naszej stronie WWW, czy np. w wybrany dzień nie są zorganizowane zawody, gdyż wówczas możliwość skorzystania ze strzelnicy dla osób nienależących do klubu będzie ograniczona. Pierwsze wizyty na strzelnicy są pomocne, gdyż pozwalają każdemu wyrobić sobie zdanie czy ta forma spędzania wolnego czasu jest dla niego właściwa. Dla jednych będzie to jednorazowa przygoda, o której można później wspominać znajomym, a dla innych początek nowej formy życiowej aktywności. Nie należy się niczego obawiać. Wystarczy jedynie pilnie słuchać osoby która nami się zaopiekuje, zadając przy tym wszelkie interesujące nas pytania.
CO DALEJ?
Jeżeli po pierwszym strzelaniu jesteś zainteresowany(a) kolejnymi wizytami na naszej strzelnicy, w ramach okazjonalnych strzelań rekreacyjnych, to zapraszamy ponownie. Osoby, które zdecydują się na bardziej regularne treningi z bronią palną na osi strzeleckiej lub chcą poszerzyć wiedzę w tej tematyce zapraszamy do wstąpienia w szeregi członków klubu. Pierwszą zaletą takiego rozwiązania jest obniżenie kosztów, gdyż niepisaną zasadą jest, że nowi członkowie klubu są pod koleżeńską opieką prowadzących strzelanie oraz bardziej doświadczonych członków, więc w zasadzie nie ma potrzeby opłacać czasu pracy instruktora. Korzystanie ze strzelnicy i broni w ramach działalności klubu też nie wiąże się z dodatkowymi (poza składkami członkowskim) opłatami z wyjątkiem amunicji, którą członkowie mogą zresztą nabyć po obniżonej cenie w stosunku do osób odwiedzających.
Czas spędzony w klubie to nie tylko obsługa broni, strzelanie, podnoszenie popperów i wymiana tarcz strzeleckich, ale również, a nawet przede wszystkim, przynależność do określonego środowiska, skupionego wokół wspólnych zainteresowań. Dni klubowe to czas omawiania wrażeń z zawodów [czytaj: chwalenia się lub tłumaczenia dlaczego akurat tym razem "mi nie wyszło"] w których braliśmy udział lub okazja do zaprezentowania posiadanej przez członków klubu broni oraz różnorodnego wyposażenia [czytaj: znów chwalenia się] w postaci lunet, laserów, dwójnogów, pasów, kabur, ładownic lub ich kolejnych modyfikacji. Przy tych okazjach niemal zawsze odżywają wiecznie niezakończone dyskusje na temat np. wyższości platformy AK47 nad AR15 w strzelaniach dynamicznych lub przewagi pistoletów ze szkieletem metalowym nad tymi lekkimi, plastykowymi "wynalazkami". Ciekawostką jest też, że w naszym klubie strzeleckim gromadzą się ludzie o różnej motywacji w zakresie dostępu do broni, która najbardziej widoczna jest w trakcie różnego rodzaju imprez strzeleckich. Część członków trenuje klasyczne strzelectwo sportowe typu olimpijskiego z użyciem broni małokalibrowej, bocznego zapłonu lub strzelbowych SKEET lub TRAP. Miłośnicy biegania z bronią angażują się w strzelectwo dynamiczne i uczestniczą w zawodach typu IPSC, IDPA, PIRO czy 3GUN. Niektórzy specjalizują się w strzelaniach precyzyjnych na dalekie dystanse, grubo powyżej 300m. Są też członkowie zajmujący się kolekcjonowaniem broni, strzelectwem czarnoprochowym lub typu westernowego. Nie każdą konkurencję da się zorganizować lub przećwiczyć na strzelnicy klubowej, nie mniej członkowstwo w klubie jest wymogiem prawnym, koniecznym do uprawiania sportu i nie ma znaczenia czy treningi, a tym bardziej zawody, odbywają się na strzelnicy klubowej czy dowolnej, innej.
W strzelectwie, tak jak w każdej innej dziedzinie sportu, dobre wyniki najłatwiej osiąga się na własnym sprzęcie i członkowstwo w klubie otwiera perspektywy uzyskania pozwolenia na prywatną broń.